Strony

czwartek, 28 lutego 2019

Przesyłka z USA

Dotarła do mnie koperta ze stanu Indiana z czterema bardzo ładnymi mapowymi pocztówkami. Trzeba przyznać, że w Stanach Zjednoczonych wydaje się sporo takich pocztówek i są one często ładne graficznie i zawierają sporo informacji. Widać, że włodarze tego wielkiego kraju a może raczej poszczególnych stanów, doskonale wiedzą jak przyciągnąć i zachęcić do odwiedzin potencjalnego turystę.
Pocztówki otrzymałem od Valerie, za co dziękuję. Spora radość, zwłaszcza jeśli dodam, że trzy z tych pocztówek to nowości !



Michigan leży nad Wielkimi Jeziorami (czterema)

Indiana i jej 95 hrabstw

Pocztówka poniżej jest kartką małego formatu (14 x 9 cm) wydaną dość dawno (nie wiem kiedy) przez wydawnictwo Dexter Press. Mam kilka pocztówek z mapami innych stanów, podobnie wydanych przez to wydawnictwo. Zapewne wydali takie kartki z mapami wszystkich stanów USA.


A to przykład wyjątkowo ładnej pocztówki z mapą. I choć tego nie robię, tym razem pokazuję również skan rewersu tej pocztówki. Jest również ładny. 



wtorek, 26 lutego 2019

Zakupione pocztówki cz. 2

Teraz, kupione trzy pocztówki z reprintami starych map.
Najpierw plan Paryża z 1890 roku. mapa została wydana przez Bibliographishes Institut, niemiecką firmę wydawniczą założoną 1826 roku przez Josepha Meyera. Powstała w mieście Gotha, a na stałe zadomowiła się w Lipsku. Wszystkie wydane przez nich mapy prezentowane były w ich słynnych encyklopediach (Meyers Konversations-Lexikon).


Mapa wydana w 1570 w pierwszym nowożytnym atlasie świata przez Abrahama Orteliusa, słynnego flamandzkiego geografa i kartografa. Ortelius był nie tyle twórcą map w tym atlasie co ich redaktorem, drukarzem i wydawcą. Atlas nosił tytuł Theatrum Orbis Terrarum.

Germany and Natherlands (opis na odwrocie pocztówki)

Poniżej plan Paryża wydany przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. Wydali i zredagowali (wraz z innymi twórcami) w latach 1572 do 1618, wspaniały atlas miast świata - Civitates orbis terrarum. Miał on być uzupełnieniem atlasu  Theatrum Orbis Terrarum Abrahama Orteliusa. Atlas zawierał 546 sztychów prezentujących widoki miast głównie Europy ale także Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Mapy były uzupełniane opisami i dodatkowymi ilustracjami. Wśród planów miast 6 tomów tego atlasu znalazło się 8 miast współczesnej Polski. Wspaniałe dzieło !












Zakupione pocztówki cz. 1

Po raz kolejny dokonałem zakupu pocztówek z mapami. Tym razem kupiłem 9 nowych pocztówek, wszystkie podwójnie aby przeznaczyć je do wymiany. Kartki zakupione zostały w sklepie House of postcards. Można tam kupić wiele różnych pocztówek o różnej tematyce, także te z mapami.
Najpierw pokażę skany pocztówek z państwami, w drugiej części kilka reprodukcji starych map.

Austria i jej 9 krajów związkowych

5 regionów i 18 okręgów Norwegii

Wielka Brytania i jej 4 kraje

Włochy i ich 20 regionów

13 regionów Francji

Hiszpania i 17 wspólnot autonomicznych

sobota, 23 lutego 2019

Kolejne pocztówki od Antonii


Niezawodna Antonia przesłała mi kolejne pocztówki z mapami oraz pięć równie ładnych pocztówek krajobrazowych. Trzy z tych pocztówek to dla mnie nowości co tym bardziej cieszy.


Dwie pocztówki przedstawione poniżej to kartki z mapkami konturowymi. Mieszczą się one w mojej szerokiej palecie pocztówek z mapami.



Sardynia

Kanada i jej podział administracyjny: 10 prowincji, 3 terytoria

środa, 20 lutego 2019

Pocztówka z Brazylii


Dotarła do mnie bardzo ciekawa pocztówka z mapą brazylijskiej drogi.
Chodzi o Estrada Real, która inaczej nazywana jest Drogą Królewską. Droga została wybudowana w połowie XVII wieku i pierwotnie biegła z Paraty do Ouro Preto. Potem wybudowano krótszą trasę z Rio de Janeiro do Ouro Preto. W ostatnim etapie wybudowano odcinek z Ouro Preto do Diamantiny. Droga została wytyczona przez kolonizatorów portugalskich i służyła do transportowania cennych minerałów takich jak złoto czy diamenty. Po ich wyczerpaniu znaczenie drogi podupadło.
Obecnie przekształcona została w trasę turystyczną i staje się coraz bardziej popularna.
I znowu dowiedziałem się czegoś dzięki pocztówce z mapą !


 




Sześć nowych pocztówek

Ze Szwajcarii dotarła do mnie koperta zawierająca sześć bardzo ciekawych pocztówek z mapami. Sześć kartek z czterech państw.

Zurych, największe miasto Szwajcarii

Kolejny skan to pocztówka o Szwajcarii. Jest cała seria takich pocztówek wydawana i sprzedawana przez sklep "postallove.pl". Mała mapa państwa i sporo ciekawych wiadomości o nim, takie jest założenie tej serii. Obecnie to około 100 różnych pocztówek cieszących się sporym powodzeniem. Sklep znany przez wielu zbieraczy w Polsce i na świecie. Brawa dla twórców.

wszystko o Szwajcarii

plan Sankt Petersburga z 1737 roku

Kraj Permski, jednostka administracyjna Rosji

Pocztówka zaprezentowana poniżej wymaga dodatkowego opisu. Kartka obudziła moje wspomnienia. Miałem przyjemność być w Szkocji już cztery razy i podczas jednego z pobytów przejeżdżałem przez górską kotlinę Glen Coe. Piękne miejsce, oglądane z punktu widokowego podczas słonecznej pogody to niezapomniana chwila. Polecam wszystkim !

piękne miejsce, piękna pocztówka

Pocztówka z mapą Włoch to reprint starej mapy. Niestety nie ma na jej odwrocie żadnej informacji o dacie sporządzenia mapy. Sadząc po sąsiedzie w postaci Austrii w miejscu dawnej Jugosławii czy obecnej Słowenii oraz Chorwacji mapa powstała niedługo po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku.

piękna pocztówka

wtorek, 19 lutego 2019

Malezja po raz pierwszy

Malezja to moje 84 państwo z którego mam pocztówki z mapami. Tym razem chodzi o kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Położony jest na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo.
Cynthia to mieszkanka Malezji i równocześnie osoba, która przesłała mi te ładne pocztówki !

Malezja to 13 stanów i 3 terytoria zależne



poniedziałek, 18 lutego 2019

Kolejny raz z Rumunii

Dotarły do mnie kolejne dwie pocztówki z mapami Rumunii. Są to reprinty starych map, niestety ich opisy są bardzo skromne. Mapa całej Rumunii pochodzi z 1920 roku. Druga mapa to plan (rekonstrukcja planu ?) Bukaresztu z lat 1847-1854. Być może chodzi tu o plan odbudowy Bukaresztu po ogromnym pożarze z marca 1847 roku, który pochłonął około 2000 budynków.
Co ciekawe obie pocztówki nie dotarły do mnie w kopercie a każda z nich osobno, z miłymi słowami i ładnymi znaczkami. Dziękuję Emil :)

01.12.1918 roku powstała tzw. Wielka Rumunia


czwartek, 14 lutego 2019

Krąg polarny

Tym razem dotarła do mnie pocztówka z Finlandii. Poza mapą samej Finlandii, na kartce uwidoczniono także przebieg koła podbiegunowego północnego. Jest to równoleżnik ziemski powyżej którego występuje odpowiednio dzień polarny lub noc polarna. Im bardziej na północ będziemy się przesuwać tym dzień polarny lub polarna noc, będą trwały przez większą liczbę dni.
Inna stosowana nazwa koła podbiegunowego to krąg polarny. Na pocztówce podano również dokładną szerokość geograficzną koła podbiegunowego północnego. Jak widać pocztówki z mapami to często również wiedza.
Należy dodać, ze po przeciwnej stronie kuli ziemskiej istnieje koło podbiegunowe południowe.


środa, 13 lutego 2019

Pocztówki od Antonii

Tym razem dotarły do mnie pocztówki od Antonii z Hiszpanii. To bardzo miła i uczciwa osoba w wymianie pocztówek. Oby takich więcej.
Ciekawa sprawa, od miłośniczki pocztówek z Hiszpanii otrzymałem Polskie pocztówki z mapami i to jeszcze nowości. Tak  bywa, to urok wymieniania się pocztówkami. Bardzo ładne pocztówki z Majorki i Australii uzupełniały tą miłą przesyłkę.

Polska i jej 16 województw.

wszystkie polskie latarnie morskie

Majorka, jedna z wysp Balearów


piątek, 8 lutego 2019

Kupione pocztówki cz. 2

Oto druga część kupionych pocztówek, tym razem z reprodukcjami starych map. Postaram się przy każdej pocztówce podać jak najwięcej informacji o pochodzeniu reprodukowanej mapy. Niestety nie wszyscy wydawcy tego typu pocztówek dbają o zamieszczanie takich informacji. Przyznać natomiast trzeba, że w formie pocztówek, stare mapy prezentują się całkiem dobrze.

Najpierw cztery mapy, które znalazły się w pierwszym usystematyzowanym zbiorze map świata z 1570 roku. Jego twórcą był Abraham Ortelius, flamandzki geograf, kartograf, historyk i znany wydawca map.

mapa Polski (Poloniae)

mapa obecnego Śląska (Siliesiae)

mapa Włoch

mapa Francji

Kolejne cztery skany to mapy, które wydane zostały w niemieckiej encyklopedii Meyers Konversations-Lexikon. Pierwsze wydanie z 1839 roku. Mapy pochodzą z późniejszych wznowień encyklopedii.

mapa Palestyny z 1896 roku

mapa Persji z 1890 roku

mapa Wielkiej Brytanii z 1895 roku

mapa Poznania z 1900 roku

Kolejne mapy wydawane były przez różnych kartografów.

Istambul, Georg Braun i Franz Hogenberg, 1572 rok

The Leo Belgicus, Peter Van Den Keere, 1617 rok

Pacific Ocean, Abraham Ortelius, 1608 rok

Ostatnia pocztówka przedstawia mapę świata. Niestety, jest to ta z nielicznych na szczęście kartek, które nie mają podanych na odwrocie ani twórców ani roku wydania.


czwartek, 7 lutego 2019

Kupione pocztówki cz. 1

Tym razem otrzymałem przesyłkę z mapowymi pocztówkami, którą zamówiłem sam. To 19 nowych pocztówek. Zaprezentuję je w dwóch grupach. Najpierw siedem bardzo ładnych i kolorowych pocztówek obrazkowych. W kolejnym poście pokażę zakupione reprodukcje starych map na pocztówkach.

Pocztówki zaprezentowane poniżej podobały by się pewnie dzieciom. Pełne kolorów i ilustracji niosących informacje na temat pokazanych regionów świata. To taki przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.





Niemcy

Węgry

Słowacja